Regional Officers 2021-2022


 Office  Name  Temple  Email
Co-President Rick Kramer
 Aliyah, Needham, MA
 president@nerfjmc.org
Co-President Danny Mandeau Emanuel, Newton, MA  
Vice Presidents: Stephen Golden  Beth Sholom, Framingham  
   Ed Willins Emunah, Lexington, MA
 Marty Paley       Emanuel, Newton, MA 
     Mo Diamant  Emunah, Lexington, MA  
   Steve Wolfe         Beth Israel, Worcester, MA
  

 
Treasurer Stephen Shrago  Temple Israel, Sharon, MA   treasurer@nerfjmc.org
Asst. Treasurer           Sam Evans  B’nai Tikvah  
Secretaries:      
   Financial Peter Matusow    Emanuel, Newton, MA 
   Asst. Financial Glen Seidman  Emanuel, Newton, MA  
   Communications  Andy Fandel  Temple Israel, Sharon, MA  
   Asst.Communications Vacant
 
   Recording  Norm Tabroff Temple Israel, Sharon, MA  
   Asst RecordingMark Popovsky Temple Israel, Sharon, MA 
Immediate Past President Elliot Feldman         Temple Israel, Sharon, MA 
Rabbinic Advisor Rabbi Carl Perkins   Temple Aliyah, Needham, MA   
Contact us and your message will be relayed to the appropriate officer. 
Past Regional Presidents
 
Years President
2018-2019       Elliot Feldman
2017-2018
2016-2017
2015-2016      
Elliot Feldman
David Singer
David Singer
2014-2015 Ken Turkewitz
2013-2014 Ken Turkewitz
2012-2013 Arnie Miller
2011-2012 Arnie Miller
2010-2011 Mark Druy
2009-2010 Mark Druy
2008-2009 Steven Baturin
2007-2008 Steven Baturin
2006-2007 David Kaplan
2005-2006 David Kaplan
2004-2005 Jonathan Delatizky
2003-2004 Jonathan Delatizky
2002-2003 Richard Gray
2001-2002 Richard Gray
2000-2001 Lester Macklin
1999-2000 Lester Macklin
1998-1999 David Kravitz
1997-1998 David Kravitz
1996-1997 Benjamin Cohen
1995-1996 Robert Braitman
1994-1995 Robert Braitman
1993-1994 Joseph Winokur
1992-1993 Joseph Winokur
1991-1992 George Marshall
1990-1991 George Marshall
1989-1990 Fred Gliksman
1988-1989 Fred Gliksman
1987-1988 Mark Rudin
1986-1987 Mark Rudin
1985-1986 Leo Shufrin
1984-1985 Leo Shufrin
1983-1984 Edward Dolins
1982-1983 Edward Dolins
1981-1982 Joel Shyavitz
1980-1981 Joel Shyavitz
1979-1980 Jacob Sieve
1978-1979   
1977-1978 Manny Dobrusin
1976-1977 Jacob Birnbaum
1975-1976 Leo Karas
1974-1975 Leo Karas
1973-1974 Harold Gordon
1972-1973 Ralph Rubinoff
1971-1972 Melvin Saftler
1970-1971 Samuel Gordon
1969-1970 Joseph Cohen
1968-1969 Joseph Rosenshine
1967-1968 David Kanter
1966-1967 Elim Toochin
1965-1966 Louis Kaitz
1964-1965 Jack Wilson
1963-1964 Mannuel Sigel
1962-1963 Bernard Steinberg
1961-1962  Morris Spelfogel
1960-1962  
1958-1960 Julian Yesle



Comments